- Aktualności - Statut - Kontakt - Zapytania ofertowe -

Budownictwo pasywne dla ochrony środowiskaGet the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module
Lekcja przyrody o budkach lęgowych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 04 kwietnia 2016 11:59

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Moskurni i Szkoły Podstawowej w Rajsku wzięły udział w lekcji przyrody w terenie. W ramach akcji rozwieszania budek lęgowych pod patronatem Starosty Kaliskiego mogły uczestniczyć w akcji przygotowanej przez Kaliskie Nadleśnictwo w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskie.

Dzieci z obu szkół zobaczyły jak ważne jest umieszczanie budek lęgowych w lasach, by chronić i pomagać określonym gatunkom ptaków podczas lęgów. Dzieci dowiedziały się również dla jakich ptaków powstają budki lęgowe, które mają zastępować naturalne dziuple, w jakim okresie najlepiej je zawieszać i jak o nie dbać i je czyścić. Są one rozwieszane w miejscach, gdzie nie ma naturalnych dziupli lub ich ilość jest niewystarczająca.

Prof. Jan Sokołowski już na początku XX w. opracował kilka podstawowych typów budek lęgowych zaprojektowanych dla poszczególnych gatunków ptaków. Modele te ogólnie się przyjęły i stały się bardzo powszechne ze względu na ich prostotę i uniwersalność.

Budki lęgowe, wg projektu profesora, które zostały rozwieszone w lesie w miejscowości Dąbrowa w gminie Koźminek i będą służyły m.in. dzięciołom, sikorom, szpakom, muchołówkom. W ramach akcji „Wielkopolska z lotu ptaka” w lasach Wielkopolski zostało rozwieszonych 180 budek lęgowych. Projekt Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Młodzież również wygrała budki lęgowe w konkursie wiedzy o ptakach dla swoich szkół.

Prelekcje dla dzieci, w świetlicy wiejskiej w Dąbrowie nt. akcji rozwieszania budek lęgowych, przeprowadzili Wioletta Przybylska prezes Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej oraz  podleśniczy Andrzej Jangas z Nadleśnictwa Kalisz. Dzieci i młodzież wzięły udział w akcji na zaproszenie Sławomira Wróbla sołtysa i członka Stowarzyszenia.

 

Tekst: W.Przybylska

Zdjęcia na stronie www.powiat.kalisz.pl

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to: Czytaj więcej....

Akceptuję cookies na tej stronie.