- Aktualności - Statut - Kontakt - Zapytania ofertowe -

Budownictwo pasywne dla ochrony środowiskaGet the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module
Szlakiem pamięci Stefana Garczyńskiego w Kosmowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 24 października 2016 12:07

Kolejne wydarzenie z cyklu: „Szlakiem pamięci sławnych postaci powiatu kaliskiego” pod nazwą: „Życie i twórczość Stefana Floriana Garczyńskiego”- poety i przyjaciela Adama Mickiewicza, miało miejsce 14 października 2016 r. na placu przed Kościołem Parafialnym w Kosmowie. W tej miejscowości w 1805 roku urodził się poeta. Organizatorami przedsięwzięcia był Powiat Kaliski oraz Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, a wydarzenie dofinansował Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Gmina Ceków Kolonia.

Wydarzenie rozpoczęło się od przypomnienia historii Kosmowa przedstawionej przez Wójta Gminy Ceków – Kolonia – Mariusza Chojnackiego. Głos zabrał Starosta Kaliski – Krzysztof Nosal, który podkreślił jak istotne jest pielęgnowanie historii Powiatu Kaliskiego, która jest przecież tak bogata. Ważne jest to, aby dbać o pamięć postaci historycznych, tak by nigdy nie zaginęła. Samorząd Województwa Wielkopolskiego reprezentował Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Gościnnie pojawił się również Wójt Gminy Kawęczyn – Jan Nowak.

W ramach projektu „Szlakiem pamięci sławnych postaci powiatu kaliskiego” odbył się konkurs wiedzy na temat życia i twórczości poety Stefana Garczyńskiego. W dniu wydarzenia uczniowie zostali nagrodzeni za udział w konkursie wiedzy i w konkursie plastycznym. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kosmowie przygotowały historyczne wstępy poświęcone m.in. Garczyńskiemu. Widowisko historyczne dla mieszkańców zapewniły również Grupy Rekonstrukcyjne z Przasnysza i Ostrowa Wielkopolskiego.  Odegrano kilka epizodów związanych z powstaniem pt. ” Powstańcy na kwaterze na wsi”, gdzie sceny rozgrywały się  na polu  między kościołem, a remizą, a rolę oprócz rekonstruktorów odegrał również proboszcz parafii. Grupa powstańców przemaszerowała przez wieś i zatrzymała się na biwaku. Prowadzona była przez dwa patrole konne. Druga scenka to „Patrol powstańczy” wzorowany na obrazie Maksymiliana Gierymskiego.  Dowódca wysyłał konnych na patrol, napotkali wychodzące zza kościoła lamentujące kobiety. Scenę zakończył alarm na biwaku, gdzie powstańcy przygotowywali się do walki z wrogiem". Ostatnia scena historyczna w Kosmowie przedstawiała odbicie powstańca. Po rekonstrukcji wszyscy zebrani goście wraz z powstańcami mieli wspólne ognisko i  przeszli na cmentarz parafialny z zapalonymi pochodniami i lampami naftowymi, by zaciągnąć wartę honorową i złożyć kwiaty na grobie powstańca styczniowego Jakuba Marczaka .

Podczas wydarzenia można było również podziwiać wystawę dotyczącą życia i twórczości Stefana Floriana Garczyńskiego, która obecnie została przeniesiona do budynku Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Można ją oglądać w holu na I piętrze.

 

Tekst: M.Witczak/ W.Przybylska

Fotogaleria

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to: Czytaj więcej....

Akceptuję cookies na tej stronie.